-sidi education-spot_img
9.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Përfundon takimin me Kurtin në Bruksel, Vuçiç: Ne i pranuam propozimet e BE, Kosova jo

Kryesoret

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se bisedimet me kryeministrin e Kosovës, përfunduan pa sukses “në kuptimin e gjetjes së një rruge të qartë drejt normalizimit të marrëdhënieve”.

“Ne të gjithë i kemi propozimet tona, shqiptarët kanë të tyret, ne kemi tonat. Në fund, ne si Serbi e kemi pranuar propozimin e kompromisit të BE-së. Kurti nuk ka dashur ta pranojë. Takimi ka përfunduar,” u tha Vuçiç gazetarëve.

Dy udhëheqësit u takuan sot në Bruksel për herë të parë pas më shumë se katër muajsh. Kurti dhe Vuçiç zhvilluan paraprakisht takime të ndara me ndërmjetësuesit e procesit, shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, dhe të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Borrell: Sot do të shohim a janë gati Kurti e Vuçiç të marrin përgjegjësi

 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit