-sidi education-spot_img
7.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Shuhet “Sokrati” shqiptar! Ja cilat janë rolet e pavdekshme që la pas Mirush Kabashi

Kryesoret

Mirush Kabashi la pas një trashëgimi të pasur artistike, si aktor i rreth 100 roleve në teatër dhe filma.

Ai është cilësuar gjithashtu edhe si një nga interpretuesit më të mëdhenj të poezisë në Shqipëri.

Kabashi lindi më 17 prill 1948 në Shkodër dhe është rritur në Durrës. Origjina e tij është nga Gjakova.

Në vitin 1970 ai u diplomua si aktor në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë dhe filloi punë në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës.

Aty, vazhdoi deri në vitin 1994, duke pasur edhe rolin e drejtorit, 1991-1993. Më pas punoi në Televizionin Shqiptar, në departamentin e Programeve Artistike si ideator dhe prezantues, ndërsa nga 2002 e në vijim në Teatrin Kombëtar.

Nga viti 1985, me periudha të ndërprera, është aktivizuar si pedagog i “Mjeshtërisë se Aktorit” pranë Akademisë së Arteve.

Ai është nderuar me titujt e lartë “Nderi i Kombit”, “Artist i Merituar” dhe “Mjeshtër i Madh i Punës”.

 

Filmografia

 • Kronikë provinciale (2009)

 • Ne dhe Lenini (2008)

 • Nata (1998)

 • Edhe ashtu edhe kështu (1989)…. Babai i Almës

 • Binarët (film) (1987)

 • Telefoni i një mëngjesi (1987)….Kujtimi

 • Zëvendësi i grave (1987)……… Lisimak Voci

 • Nxënësit e klasës sime (1984)..Mësues Nardi

 • Kohë e largët (1983) ………Asketi Lithan

 • Dora e ngrohtë (1983) ………Brahushi

 • Shoqja nga fshati (1980) ………Nasi (dajua i Tirkes)

 • Një ndodhi në port (1980) ……….Calamani

 • Gëzhoja e Vjetër (1980) ………Bake

 • Radiostacioni (1979) ……Një nga tekniket e Radios

 • Koncert në vitin 1936 (1978)… Toger Shazivari

 • Zani partizani (1976) (TV)….Partizan-vëlla i Zanit

 • Emblema e dikurshme (1976) ……..Veniamin Papa

https://5pyetjet.al/2023/12/05/arti-ne-zi-ndahet-nga-jeta-aktori-mirush-kabashi/

 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit