-sidi education-spot_img
15.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Zgjerohet harta, përhapet fruthi në Shqipëri

Kryesoret

Rriten rastet me fruth në Shqipëri. Nga analizat laboratorike në Institutin e Shëndetit Publik janë konfirmuar pozitivë 18 raste në total me fruth. Përkatësisht 9 raste në Durrës, 8 në Tiranë dhe 1 në Krujë. Shumica e të infektuarve janë të pavaksinuar.

Për shkak të përhapjes së fruthit në Shqipëri, Instituti i Shëndetit Publik ka shpërndarë një udhëzim në të gjitha institucionet shëndetësore, ku rekomandon masat që duhet ndërmarrë për të frenuar përhapje e kësaj sëmundje.

ISHP rekomandon kryerjen e vaksinës edhe nën moshën 1-vjeçare në rast se do të kemi një shpërthim të fruthit në këtë grupmoshë, po ashtu rekomandohet kryerja e vaksinës për nënat me gjidhënie dhe të lindurit e viteve 1980-1999.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit