-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

DW: Izraeli i zemëruar nga sanksionet e mundshme të SHBA

Kryesoret

Udhëheqja e Izraelit ka shprehur indinjatën pas raportimeve se Uashingtoni synon të shpallë sanksione kundër një batalioni ushtarak izraelit, raporton ‘DW’.

nëtarët kryesorë të qeverisë izraelite janë kundërpërgjigjur ndaj një vendimi të raportuar për të sanksionuar njësinë ushtarake Netzah Yehuda.

Batalioni dyshohet se ka kryer shkelje të të drejtave të njeriut përpara se të tërhiqej nga Bregu Perëndimor në dhjetor 2022.

Ndërkohë, udhëheqja palestineze thotë se miratimi i ndihmës amerikane për Izraelin është një agresion kundër popullit të tij.

Këtu janë zhvillimet më të fundit nga Lindja e Mesme të dielën, 21 prill.

Zyrtarët shëndetësorë në Rripin e Gazës të drejtuar nga Hamasi të dielën thanë se sulmet izraelite në Rafah vranë 22 njerëz, përfshirë 18 fëmijë.

Sipas Spitalit Kuvajtit, goditja e parë vrau një burrë, gruan e tij dhe fëmijën e tyre 3-vjeçar. Spitali tha se gruaja ishte shtatzënë dhe mjekët arritën të shpëtonin foshnjën.

Agjencitë e lajmeve cituan agjencinë e mbrojtjes civile të Gazës të thoshte se sulmi i dytë vrau 17 fëmijë dhe dy gra, të gjithë nga e njëjta familje e gjerë.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit