-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman, Konjufca: Sjell njohje të fuqishme de-facto dhe detyron Serbinë të…

Kryeparlamentari i Kosovës, Glauk Konjufca, ka deklaruar se plani evropian, të cilin e ka pranuar Kosova, nuk e sjellë njohjen de-jure nga Serbia, por...

Kurti pranoi propozimin franko-gjerman, Vuçiç për njohjen reciproke me Kosovën: Le ta ëndërrojnë!

Pavarësisht se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pranoi propozimin franko-gjerman, presidenti Aleksandër Vuçiç teksa foli për situatën e tij në Kuvendin serb, tha se...

Kurti: E pranojmë planin franko-gjerman

Kryeministri Albin Kurti deklaroi sot se Kosova e pranon propozimin evropian, të njohur si planin franko-gjerman. Pas takimit me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian...

Plani franko-gjerman? SHBA: Në fund, Serbia duhet të njohë Kosovën

Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretari që mbikëqyr politikën amerikane ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor në Departamentin e Shtetit, foli për dialogun mes Serbisë dhe...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Vuçiç: Nëse nuk pranojmë planin franko-gjerman na heqin vizat!

Plani franko-gjerman është nisma e re e dialogut Kosovë-Serbi. Kjo është lënë e nënkuptuar nga vizita e diplomatëve të huaj në Kosovë si dhe...

Ç’ përmban plani 10 pikësh franko-gjerman për zgjidhjen e çështjes së Kosovës?

Në nenin 4 të propozimit “evropian” të “marrëveshjes bazë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, të cilën media serbe, ‘Danas’ e ka marrë përmes rrugëve diplomatike,...

Plani i ri franko-gjerman, Reuters: Në më pak se një vit, marrëveshja finale Kosovë-Serbi

Bashkimi Evropian ka hartuar versionin e ri të planit franko-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me një afat kohor të qartë...

Osmani dhe Kurti flasin pas takimit me Macron: Propozimi franko-gjerman, bazë e mirë për diskutime!

“Propozimi franko-gjerman shërben si bazë e mirë për diskutime të mëtejshme ”. Kështu kanë deklaruar presidentja, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti gjatë takimit me...

Publikohen nëntë pikat e propozimit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, së fundmi po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një...

Marrëveshja për targat, BE: I kemi marrë përgjigjet për propozimin franko-gjerman nga Kurti e Vuçiç

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borell, ka pohuar se Bashkimi Evropian ka marrë përgjigje për propozimin franko-gjerman nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe...

Latest news

/5pyetjet.al