-sidi education-spot_img
15.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Takimi në Ohër, Borrell pritet të mbajë konferencë për marrëveshjen Kurti-Vuçiç

Kryesoret

Bashkimi Evropian ka njoftuar se së shpejti pritet që kryediplomati evropian, Josep Borrell do të mbajë konferencë për të treguar rezultatin e takimit në Ohër.

Kujtojmë se takimi i sotëm për zbatimin e një propozimi të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve, ka nisur sot paradite me takime të ndara të Kurtit e Vuçiçit me ndërmjetësit e BE-së, Josep Borrel dhe Miroslav Lajçak.

Ndërsa takimi Kurti-Vuçiç-BE ka nisur pas orës 14:00 dhe ai po vazhdon ende.

Pas një pauze mbi një orëshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kanë rinisur bisedimet nën ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë.

BE-ja më herët tha se Kurtit dhe Vuçiçit do t’iu prezantojnë një “plan të konsoliduar” të zbatimit të këtij propozimi, që synon t’i çojë palët drejt një marrëveshjeje përfundimtare.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit