-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

“Projekt pilot për gazifikimin në Shqipëri”, Presidenti i Azerbajxhanit: Fillojmë së shpejti

Kryesoret

Presidenti Bajram Begaj po mban një konferencë për shtyp me presidentin e Azerbajzxhanit, Ilham Aliyev.

Ky i fundit tha gjatë fjalës së tij theksoi se një ndër pikat e diskutimit ka qenë projekt piloti për gazifikimin në Shqipëri.

Ai shtoi se së shpejti do të nisë edhe investimi për ndërtimin e rrjetit.

Presidenti Begaj pritet nga homologu azerbajxhanas, Ilham Aliyev

“Një pikë tjetër e diskutimit është projekti i gazifikimit të Shqipërisë dhe është përzgjedhur një projekt pilot. Gjithçka po shkon sipas planifikimit dhe në fund të vitit do të kemi një studim vizibiliteti në lidhje me këtë dhe mendoj se pas kësaj do të fillojmë menjëherë me investimin në Shqipëri për të ndërtuar një rrjet të shpërndarjes së gazit.

Begaj flet në Baku: Shqipëria dhe Azerbajxhani, bashkëpunim në sektorin energjitik

Gjithashtu diskutuam se si të zgjerojmë infrastrukturën tonë nga Shqipëria në vendet e tjera fqinje. Jam i kënaqur që kemi ambasadën tonë në Tiranë, që ishte një vedim i marrë gjatë vizitës time në Shqipëri. Kemi një vullnet të fortë politik për të vazhduar këtë lidhje dhe të gjitha këto marrëveshje janë duke u përmbushur. Me këtë vizitë të zotit president, ku kemi rënë dakord për takime të rregullta dhe të shikojmë se çfarë është kryer.”, tha ai.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit