-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Putin takohet me Orban në Kinë

Kryesoret

Presidenti rus Vladimir Putin u takua sot në Kinë me kryeministrin hungarez Viktor Orban.

“Hungaria nuk donte kurrë të kundërshtonte Rusinë, por të ndërtonte lidhje të ngushta me të,” mësohet ti ketë thënë Orban-Putinit.

Orban ka shtuar se Hungaria po përpiqej të shpëtonte marrëdhëniet dypalëshe mes tensioneve më të gjera ndërkombëtare kur ata u takuan në Kinë përpara fillimit të forumit ndërkombëtar mbi nismën “Një Brez, një Rrugë”.

Kreu i zyrës së shtypit të Orban tha për Reuters se kryeministri hungarez u takua me Putinin dhe ata diskutuan dërgesat e gazit dhe naftës, si dhe çështjet e energjisë bërthamore.

Orban theksoi se ishte vendimtare për Europën, përfshirë Hungarinë, t’i jepte fund sanksioneve ndaj Rusisë dhe konfliktit në Ukrainë dhe të ndalonte fluksin e refugjatëve.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit