-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Si festohet Krishtlindja në vende të ndryshme në botë?

Kryesoret

Krishtlindja është një nga festat më të njohura dhe madhështore që festohet në të gjithë botën. Zakonisht, mënyra se si njerëzit festojnë Krishtlindjet është duke shkëmbyer dhurata, duke dekoruar shtëpitë e tyre, duke festuar me parada ose festa, duke bërë lutje dhe duke ndarë ushqim e pije.

Traditat e Krishtlindjeve në mbarë botën janë unike. Disa tradita janë po aq të vjetra sa koha, dhe disa janë një bashkim i kulturave të ndryshme. Pra, si i festojnë njerëzit Krishtlindjet?

Itali

Në Itali, në kisha, sheshet e qytetit apo në çdo shtëpi, ekziston ky zakon i shfaqjes së skenës së lindjes së Krishtit, një “presepe” gjatë Krishtlindjeve. Babbo Natale apo ai i cili atje njihet si Babai i Krishtlindjes u shpërndan dhurata fëmijëve dhe të gjithë njerëzit urojnë njëri-tjetrin.

Meksikë

Komuniteti i krishterë latin në Meksikë dhe vendet e tjera latine vëzhgojnë Noche Buena në prag të Krishtlindjes për të shënuar natën para lindjes së Krishtit. Festimi zakonisht përfshin një festë të madhe mesnate, këndim dhe vallëzim.

Poloni

Në Poloni, festimi fillon me darkën e Krishtlindjes. Është një gjë para darkës e cila ka formë të hollë letre dhe është katrore. Ajo është e bërë me miell dhe uji si dhe ka një imazh të Lindjes së Krishtit. Njerëzit thyejnë një copë dhe e hanë atë.

Japonia

Krishtlindja nuk është një festë fetare në Japoni, por njerëzit e kanë festuar atë në dekadat e fundit. Shumë japonezë e lidhin romancën me Krishtlindjet dhe shpesh dalin në takime komode për darkë. Në vend që të gatuajnë në shtëpi, disa njerëz zgjedhin të dalin për të ngrënë.

Francë

Epo, në Francë festimet zakonisht fillojnë nga 5 dhjetori, por nata e Krishtlindjeve është më e veçanta. Njerëzit organizojnë një festë të madhe të quajtur Le Réveillon De Noël – me miqtë e ngushtë dhe familjen, zakonisht pas meshës së mesnatës.

Kina

Një nga traditat më të zakonshme atje është dhurimi i mollëve të të dashurit tuaj për Krishtlindje.  Familjet gjithashtu vendosin një pemë plastike të Krishtlindjes, të quajtur “pema e dritës” dhe e dekorojnë me drita dhe lule letre.

Gjermani

Në Gjermani, tregjet festive të Krishtlindjes mund të shihen në sheshet kryesore në shumë qytete dhe pemët e Krishtlindjes ngrihen qysh më 24 dhjetor.

Angli

Anglia fillon përgatitjet për Krishtlindje që nga mesi i nëntorit. Njerëzit dekorojnë dhe mbledhin donacione nga vizitorët për bamirësi.

Suedi

Suedia, Finlanda dhe Norvegjia fillojnë festimet e Krishtlindjeve në fillim të dhjetorit me Ditën e Shën Lucias. Vajza e madhe e secilës familje shërben kafe dhe produkte furre si bukë shafrani dhe biskota me xhenxhefil. Vajzat dhe djemtë vishen me të bardha dhe këndojnë këngë tradicionale.

Indi, Britani dhe SHBA

India, Britania dhe SHBA ndjekin traditën e ngjashme të mbajtjes së çorape pranë shtratit në natën e 24 dhjetorit për Babadimrin.

Australi

Në Australi, njerëzit shkojnë në plazh për të bërë grill, gjithashtu bëjnë një lojë emocionuese të kriketit në oborrin e shtëpisë dhe këndojnë këngën “White Christmas”.

Greqi

Në Greqi, njerëzit dekorojnë edhe varkat, përveç pemëve të Krishtlindjeve, si një festë e praktikës detare. Ajo që mbetet e zakonshme, pavarësisht nga vendet e ndryshme në të gjithë globin, është se njerëzit presin me padurim eksitimin e shpirtit të gëzueshëm./Iconstyle

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit