-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Edhe Sllovenia njeh shtetin e Palestinës

Kryesoret

Sllovenia njohu Palestinën si një shtet sovran dhe të pavarur, në fund të një maratonë parlamentare mes vendimeve të shpallura dhe më pas të tërhequra nga opozita, në një atmosferë konfuzioni të madh.

Duke iu shtuar listës së vendeve evropiane që e ka njohur shtetin palestinez si Spanja, Irlanda dhe Norvegjia, disa ditë më parë. Deputetët kanë votuar me 52 vota për dhe asnjë kundër, në Parlamentin me 90 vende. Pjesa tjera e deputetëve nuk ka qenë e pranishme në sallë.

Izraeli e pati dënuar ashpër vendimin e këtyre tri shteteve. Qeveria e Sllovenisë e ka miratuar një javë më parë mocionin për njohjen e shtetit palestinez, dhe e ka dërguar më pas për miratim në Parlament.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit