-sidi education-spot_img
34.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kategoria

Editorial

Veton Surroi: Marrëveshja, Patrikana dhe fëmijët e Ibrit

A do t’u bëjë shoqëri rrëfimi i Marrëveshjes bazike Kosovë-Serbi atyre ku ekzistojnë të vërtetat e kontestuara brenda hapësirave të veçanta publike 1. Adem Demaçi dhe...

Shaban Murati: Sovranistët e leshit

A i ka thene kryeministrit te Shqiperise ndonje keshilltar jugosllav, nga ata qe mban me teprice rreth vetes, se Ricard Grenell, ortaku i Jared...

Ditmir Bushati: BE vërtitet në kurthin e politikës së vjetër në Ballkan

Ndërkohë që kemi hyrë në vitin e tretë të luftës në Europë, si pasojë  e agresionit rus kundër Ukrainës, dallimi mes veriut dhe jugut...

Mentor Kikia: Një letër për letrën e 144 artistëve për të “shpëtuar” Elia Zaharian!

Disa ditë pas një dalldie masive publike, të komenteve dhe analizave, edhe nëpër sudio televizive, mbi fatin e çiftit “mbretëror”, një letër publike firmosur...

Bedri Islami: Adem Jashari – miti, legjenda, e vërteta

Botuar në DITA Në jetën e kujtdo, pra edhe në jetën e Jasharëve, zënë vend natyrshëm gjërat që i kanë më për zemër, që i...

Shaban Murati: Kur do të hetohet tragjedia apo tradhtia e shkatërrimit të makinës ushtarake të Shqipërisë?

I vetmi shtet ish-komunist, që e shkatërroi me qëllim makinën ushtarake të trashëguar nga regjimi i mëparshëm, është Shqipëria. Nuk ndodhi kjo tragjedi kombëtare...

Shaban Murati: Të duash Ukrainën më shumë se Kosovën

Në datën 28 shkurt 2024 kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski nënshkruan në Tiranë “Traktatin e Miqësisë dhe të...

Veton Surroi: Jaltsinki, trauma e re dhe Ballkani

Emmanuel Todd, një antropolog, historian dhe sociolog francez, në librin e tij të ri “Disfata e Perëndimit” thotë se Rusia do të fitojë në...

Kim Mehmeti: Aty ku të gjithë majmen nga varfëria e popullit!

Lexova diku se një grup studiuesish e intelektualësh, të shqetësuar për nivelin e ulët të informacionit shkencor nëpër mediat tona, paskan nënshkruar një peticion...

Lutfi Dervishi: Është koha kur nuk ka mirë kohë as për kohën…

Është koha kur nuk ka mirë kohë as për kohën... Shqetësimi për “sharlatanët” në media është i drejtë, me kusht që me media të mos...

Lajmet e fundit

- sidi education -spot_img

/5pyetjet.al