-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

VOA

VOA: Rusia po zhvillon armë bërthamore për përdorim në hapësirë

Shtetet e Bashkuara besojnë se Rusia po zhvillon një armë bërthamore për përdorim në hapësirë kundër satelitëve. Shpërthimi i një arme të tillë mund...

VOA: Viti 2023 nën shenjën e SPAK-ut

Në Shqipëri, Prokuroria dhe Gjykata e Posaçme u vunë në qendër të vëmendjes gjatë vitit 2023. Një numër i madh politikanësh, funksionarësh apo ish...

Elez Biberaj: Sot ishte dita ime e fundit me Zërin e Amerikës

Sot ishte dita ime e fundit me Zërin e Amerikës. Ka qenë nderi dhe privilegji më i lartë i jetës sime që kam punuar...

VOA: Fëmijët me aftësi të kufizuar, vështirësi në përfshirjen sociale

Në shkollën speciale për fëmijët me aftësi të kufizuar në Shkodër, nxënësit dhe prindërit po bëjnë përgatitjet e fundit për festat e fundvitit. Bashkë...

Analiza e VOA: Lufta Izrael-Hamas shkakton debat mes të rinjve amerikanë në mediat sociale

Postimet në mediat sociale nga fushat e betejës, si ajo në terren edhe ajo ideologjike e luftës Izrael-Hamas kanë polarizuar të rinjtë në Shtetet...

VOA: Mbi 365 hektarë me pisha u dogjën në zonën e mbrojtur të Pish Poro-Nartë

Zjarri i shtatorit të këtij viti në zonën e mbrojtur natyrore të Pishë Porosë, në Fier, ka djegur plotësisht një sipërfaqe pyjore me pisha...

Si mund të arsimohen studentët ndërkombëtarë në universitetet amerikane?

Studentët duhet të përgatiten të paguajnë 40 deri në 80 mijë dollarë në vit për të ndjekur një kolegj, apo universitet amerikan katërvjeçar. Por siç...

Netanyahu shmang përgjegjësinë për dështimin për të parandaluar sulmin e Hamasit

Pas sulmit të tmerrshëm, që shënoi ditën më të përgjakshme në historinë 75 vjeçare të shtetit të Izraelit, zoti Netanyahu vazhdimisht ka shmangur përgjegjësinë. Ai...

Raporti i OKB-së: Po rrezikohet e ardhmja e planetit

Sipas një raporti të ri të OKB-së, njerëzit po i shfrytëzojnë tejmase burimet natyrore duke rrezikuar të shkaktojnë dëme të pakthyeshme për njerëzimin dhe...

Banka e Shqipërisë rrit sërish normën e interesit për të ulur më tej inflacionin

Këshilli mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë njoftoi sot një rritje të re të normës bazë të interesit të monedhës vendase lek, me 0.25 pikë...

Latest news

/5pyetjet.al