-sidi education-spot_img
5.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kategoria

Editorial

Kjo është shoqëria, ky është njeriu…

Nga sociologu Gëzim Tushi për “5pyetjet.al”Shoqëria shqiptare ka tre dekada që kalon një proces të gjërë turbulence politike, sociale, ekonomike dhe shypirtërore. Dukuri të...

Rezolutat, “çarku” i Berishës dhe “Ballkani i Hapur”

Nga Bedri Islami për "5pyetjet.al"Shumica duhet të miratojë, së pari rezolutën për Bosnjën, më pas të Kosovës. Në të dytën duhen ftuar edhe liderët...

Shoqëria minimaliste

Nga Artan FugaNe jemi një shoqëri që funksionon sipas ritmeve minimale, askush nuk kërkon rritjen e rendimentin, të cilësisë, të performancës!E vetmja gjë që...

Çelësi në det

Nga Shaban MuratiNuk ka ndodhur gjatë 30 viteve, që kur Shqipëria aplikoi si shteti i parë ish-komunist për anëtarësim në BE, që një nga...

A do t’i vë kush fre arbitraritetit të kompanive celulare?!

Nga Lutfi DervishiNëse je abonent në nje kompani celulare dhe nuk rimbush çdo muaj numrin atëherë kompania e nxjerr numrin jashte shërbimit?!Dikur numri ishte...

Dubai Porta Potty, skandali i kohës që jetojmë

Nga: Endri ShabaniU bëra kurioz per skandalin Dubai Porta Potty. Mësova gjera qe do te kisha dashur te mos i mësoja. Pashe gjera qe...

Çmimi i së ardhmes

Nga Ditmir BushatiËshtë e vështirë të besohet, por e pamundur të mohohet se rendi ndërkombëtar që mbajti pjesën më të madhe të botës në...

Goditja Macron

Nga Shaban MuratiKohë më të keqe politike dhe diplomatike se kjo e tanishmja, nuk do të kishte gjetur dot presidenti i Francës, Emanuel Makron,...

Ditmir Bushati: Tre mësime nga Franca

Emmanuel Macron u rizgjodh President i Francës. Ai është presidenti i tretë në Republikën e pestë që zgjidhet për një mandat të dytë, pas...

Ilir Babaramo: Alqi, ky hero i kohës sonë

Nuk është Alqi Kondi. Eshtë Alqi Bllako modeli frymëzues në Shqipërinë e sotme. Trajektorja e pasurimit dhe karrierës së shpejtë të tij janë ilustrimi...

Lajmet e fundit

- sidi education -spot_img

/5pyetjet.al