-sidi education-spot_img
26.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kategoria

Investigim

Fasha 700 kilovat; Rama e ktheu “strehën e maskarenjve” në ide novatore anti-krizë

Qeveria ka lajmëruar rikthimin e faturimit të energjisë përmes fashave, alternativë që socialistët e hoqën pas ardhjes në pushtet duke e etiketuar si ‘strehë për maskarenjtë’. 7 vite më vonë qeveria risjell këtë mënyrë faturimi me argumentin ‘krizë energjitike’. Çdo familje që aktualisht paguan 8 mijë lekë në muaj...

“Investimet strategjike” kërcënojnë zonat e mbrojtura në bregdet

Në skajin më jugor të Shqipërisë, në Kepin e Stillos, mund të shkohet ose në një rrugë këmbësorësh që nis nga fusha e Vrinës,...

Shteti me qira, si u ngarkua buxheti me kostot e PPP-së për doganën e Tiranës?

Në fillim të shkurtit, kryeministri Edi Rama postoi në faqen e tij në ‘Facebook’ disa foto të ndërtesës së rikonstruktuar të Drejtorisë Rajonale të...

Qeveria i hap rrugë resorteve pas rishikimit të kufijve natyrorë të Parkut të Butrintit

Raimond Kola Qeveria shqiptare përmbylli në fund të prillit procedurat ligjore për ndërtimin e një resorti turistik në Gjirin e Manastirit në Sarandë. Resorti është i...

Ekskluzive/ Lista me institucionet dhe shumat që ushqyen inceneratorin e Tiranës

Inceneratori i Tiranës është një minierë ari që ushqehet me lekë nga të gjitha krahët. Çdo ditë dalin të dhëna tronditëse për skemën e...

Ekskluzive/ Dokumenti që rrëzon alibinë e Ramës për pagesat e inceneratorëve

Dosja e inceneratorëve është më e “nxehta” që drejtësia shqiptare ka në dorë për momentin. Brenda tre muajve në burg kanë shkuar një ish-ministër...

AUDIO-Deputeti Hajdar Beqa “bëhet” drejtor burgjesh

Deputeti i PDK-së Hajdar Beqa duket se synon të marrë kompetencat e drejtorit të përgjithshëm të burgjeve të Kosovës. “5pyetjet.al” ka mundësuar zbardhjen e...

Në Pejë nga aksioni i së martës, 17 të arrestuar dhe 5 milionë euro pasuri e ngrirë,

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Prokurorinë Themelore në Pejë, ka realizuar të martën një aksion kundër krimit të organizuar, ku k arrestuar 17...

Në veri të Mitrovicës: Policia gjen armë, drogë dhe aparate për kriptovaluta

Policia ka njoftuar se si rrjedhojë e hetimeve për rastin e ndodhur me datën  20 shkurt 2022 në Mitrovicë Jug, ku dyshohet për veprat...

Pas rritjes së numrit të grabitjeve, Policia e Kosovës shton operacionet

Pas rritjes së numrit të rasteve të grabitjes në kryeqytet, policia ka shtuar operacionet. “Njëra prej detyrave është ndalimi i automjeteve, ndalohen automjetet, vozitësi verifikohet, kontrollohet automjeti dhe personi”,...

Lajmet e fundit

- sidi education -spot_img

/5pyetjet.al