-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Takim me guverantoren e Iowa-s, Osmani: Agresorët e sulmit të vihen para përgjegjësisë

Kryesoret

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar një takim me guverantoren e Iowa-s, Kim Reynolds.

Gjatë këtij takimi Osmani theksoi nënshkrimi kohë më parë i Programit të Partneritetit Shtetëror të Iowa-s, përbën një element thelbësor të marrëdhënieve strategjike me Shtetet e Bashkuara.

Më tej ajo shtroi nevojën e ndihmës substanciale ekonomike dhe programet e zhvillimit të iniciuara nga Shtetet e Bashkuara për ta mbështetur rritjen dhe stabilitetin ekonomik të Kosovës.

Në takim me guvernatoren Reynolds u diskutua për shkëmbime të mëtejshme studentore, bursa dhe bashkëpunime akademike ndërmjet universiteteve të Kosovës dhe Iowa-s, duke përfshirë shkëmbimin në fakultete, projekteve të përbashkëta kërkimore dhe iniciativave për ngritjen e kapaciteteve në arsim.

Presidentja Osmani ndër të tjera njoftoi guvernatoren lidhur me zhvillimet e fundit në Kosovë, pas sulmit të 24 shtatorit në veri.

Sipas Osmanit Kosova do të vazhdojë bashkëpunimin me aleatë, ndërkohë që autorët e sulmit terrorist dhe aktit të agresionit ndaj Republikës së Kosovës të kryer më 24 shtator duhet të vihen para përgjegjësisë.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit